profesjonalna autolaweta chojnice

Autolaweta – właściwy transport pojazdów

Każdy pojazd z czasem ulega awarii, a co za tym idzie, niezbędny jest jego transport na przykład z pobocza do najbliższego warsztatu. Wykorzystania autolawety wymagają również niektóre pojazdy używane wyłącznie do sportów motorowych, niedopuszczone do ruchu ulicznego. Niekiedy osoby potrzebujące takich usług decydują się na wypożyczenie autolawety lub specjalnej przyczepy i samodzielny przewóz samochodu.

Samodzielny transport pojazdu – o czym warto pamiętać.

Najistotniejszą kwestią przy transporcie z wykorzystaniem lawety jest oczywiście jego właściwe umocowanie. Dla niedoświadczonych nie jest to łatwe zadanie. Mocując samochód na lawecie warto sobie zapewnić pomoc innej osoby. Trzeba pamiętać, że powinien on stać w odpowiednim miejscu, tak by mocowanie było skuteczne. Ma to też na celu odciążenie przodu lawety.

Odpowiednio ustawiony samochód można już zacząć mocować. Pasy najlepiej nałożyć na trzy lub cztery koła holowanego pojazdu. Klamry pasów muszą być zamknięte. Należy pamiętać o tym, że nieprawidłowo domknięta klamra może spowodować poluzowanie, a nawet wypięcie się samochodu.

Samodzielny transport pojazdów nie jest łatwą czynnością. Tylko mocowanie może niektórym sprawić wiele trudności. Wystarczy drobny błąd a może dość do tragedii. Należy zachować szczególną ostrożność i przede wszystkim dostosować się do zasad prawidłowego, bezpiecznego dla siebie oraz innych użytkowników ruchu drogowego, mocowania pojazdu. Jeśli ktoś nie został przeszkolony i nie potrafi prawidłowo umocować auta, nie powinien w ogóle się za to zabierać. Ryzyko nie jest warte oszczędzonych pieniędzy.

Bezpieczne mocowanie transportowanego pojazdu

Prawidłowe mocowanie transportowanego ładunku jest kluczowe dla bezpieczeństwa kierowców poruszających się za lawetą. Ustawodawca określa warunek, do którego należy się dostosować. Chodzi mianowicie o to, że masa rzeczywista przyczepy nie może przekraczać masy pojazdu ciągnącego lub lawety. Przed zamocowaniem samochodu należy sprawdzić stan techniczny samej lawety oraz stan pasów mocujących – czy nie są w którymś miejscu przetarte, posiadają homologację, a także czy klamry działają prawidłowo tj. odpowiednio się naciągają. Podczas transportu samochodu autolawetą należy cały czas pamiętać jakiego rodzaju pojazd się prowadzi. Droga hamowania załadowanej lawety jest zawsze znacznie dłuższa od standardowego pojazdu osobowego. Dlatego należy bezwzględnie przestrzegać ograniczeń prędkości, które dotyczą pojazdów z przyczepą.

Lawetę, której masa całkowita nie przekracza 3,5 tony, może prowadzić osoba posiadająca uprawnienia kategorii B, kiedy pojazd przekracza 3,5 tony wymagane jest prawo jazdy kategorii B+E. Wobec tego nie wszyscy mogą wypożyczyć ten pojazd w celu samodzielnego przetransportowania swojego pojazdu.

Profesjonalne usługi holowania pojazdów

Firmy świadczące zawodowo autoholowanie lub usługi pomocy drogowej zatrudniają doświadczonych oraz odpowiednio przeszkolonych kierowców. Zapewniają oni najczęściej kompleksową usługę. Dojeżdżają na miejsce, a następnie samodzielnie umieszczają samochód na lawecie i mocują go w prawidłowy sposób. Pracownicy posiadają uprawnienia do prowadzenia tego rodzaju pojazdów.

Zaletą korzystania z usług profesjonalnej lawety jest to, że firma ponosi pełną odpowiedzialność za samochód swojego klienta. Firmy posiadają ubezpieczenie, które dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo usługi. Usługi firmy holowniczej nie są drogie. Jest to zdecydowanie lepszy wybór od samodzielnego transportu wypożyczenia i transportu lawetą.

Pomoc Drogowa Zimnicki – autoholowanie, transport, laweta Chojnice, Człuchów, Czersk, Tuchola

Similar Posts